Wyjątkowa sukienka na wyjątkową okazję

Bal maturalny, studniówka, to niezwykły wieczór – przyjęcie, które symbolizuje zakończenie etapu nauki szkolnej i przejście do dorosłości. Jednocześnie jest to jedna z największych i najbardziej oficjalnych imprez, w jakich będzie uczestniczyć większość z nas. Jest czymś oczywistym, że taki wieczór domaga się odpowiedniej oprawy, a konkretnie – wyjątkowego stroju. Jak dobrać idealną sukienkę na studniówkę? Czym warto się kierować?

Jak dobrać fason do figury?

Część dziewczyn może mieć problem z zakupem sukienki na studniówkę, z uwagi na to, że na co dzień nie nosi sukienek ani spódnic albo z powodu niepewności co do swojego wyglądu. Dlatego na takie zakupy warto wybrać się z mamą (jeżeli lubimy chodzić z nią na zakupy), siostrą albo przyjaciółką, która pomoże nam poszukać takiej sukienki, która będzie się nam podobać i podkreślać nasze atuty. Ważne jest również to, że sukienka nie tylko ma odpowiednio wyglądać, ale przede wszystkim powinnyśmy się w niej dobrze czuć – musi być w odpowiednim rozmiarze, nie krępować ruchów i sprawiać, że czujemy się swobodnie.

Warto pamiętać o kilku wskazówkach co do tego, jaki fason pasuje do jakiej figury. Jeśli mamy obfite kształty, świetnie sprawdzą się sukienki podkreślające talię i zwracające uwagę na dekolt, o rozkloszowanej spódnicy, z kolei osoby szczupłe i drobne mogą sięgać po sukienki o asymetrycznych i geometrycznych krojach, byle nie zaburzały one proporcji sylwetki. Z kolei długie do ziemi, efektowne sukienki z podniesioną linią talii będą pięknie podkreślały figurę dziewczyn wyróżniających się wysokim wzrostem.

Kwestia materiału

Do eleganckich sukienek najczęściej używa się takich materiałów, jak lekko połyskliwa satyna, wzorzysty żakard, koronka, muślin czy aksamit… Decyduje to o wyglądzie sukienki, jednak warto się przyjrzeć także składowi materiału, który znajdziemy na jednej z wewnętrznych metek. Przede wszystkim, należy unikać wszystkiego, co składa się w całości lub głównie z poliestru, akrylu lub poliamidu. Są to włókna sztuczne, pozyskiwane w taki sam sposób, jak inne rodzaje plastiku. Ich wysoka zawartość procentowa w materiale oznacza nie tylko to, że słono przepłacamy, ale także że nie będzie nam wygodnie. Przebywanie na kilkugodzinnym przyjęciu w poliestrowej sukience da podobny efekt, jak zawinięcie się na taki czas w folię. Może dojść do podrażnień skóry, a z całą pewnością nadmiernie się spocimy.

Do materiałów, które świetnie nadają się na elegancką sukienkę, należy cupro, inaczej włókno miedziowe. Wytwarza się je z celulozy, podobnie jak wiskozę. Tkaniny z cupry są mięsiste, chłodne, gładkie i lśniące, idealnie nadają się na sukienki o prostym kroju prezentujące walory materiału. Wiskoza i bawełna również mogą być świetnym wyborem, jeśli chodzi o wyjściową sukienkę, ponieważ można zrobić z nich bardzo delikatne, lekkie i połyskliwe tkaniny. Wszystkie materiały pochodzenia naturalnego, z których możne uszyć sukienkę, są przyjazne dla skóry i zapewniają elegancki wygląd kreacji.

Wyjątkowa sukienka

Podczas poszukiwań sukienki na bal maturalny należy też pamiętać o tym, że jest to nie tylko niepowtarzalna okazja, przyjęcie, które symbolicznie zakańcza etap nauki szkolnej i przenosi nas do dorosłości, ale przede wszystkim jest to oficjalna uroczystość. W związku z tym niezależnie od stylu, w jakim będzie nasza sukienka, powinna ona spełniać wymogi stroju galowego, innymi słowy – nadawać się raczej do opery, niż do klubu. Dlatego odradza się wszelkie zbyt krzykliwe wzory, wyraźne nawiązania do strojów konkretnej subkultury oraz odsłanianie dużej powierzchni ciała.

Dobrze jest kierować się zasadą – jeśli odsłaniamy nogi, zasłońmy dekolt, i vice versa. Jednak nikt nie powiedział, że elegancka sukienka nie może podkreślać naszego indywidualnego stylu i wyróżniać się na tle najpopularniejszych modeli. Sukienka na studniówkę w ciekawy wzór, o nietypowym kroju lub nawiązująca do naszej ulubionej stylistyki, a przede wszystkim taka, w której czujemy się swobodnie, sprawi, że nasza studniówka będzie naprawdę wyjątkowa.